Benchpress na šikmé lavici

Benchpress na šikmé lavici je cvikem určeným pro rozvoj horní části prsních svalů. Činku uchopte širokým úchopem. Při pohybu pohybu dolů směřujte činku na střed hrudníku (v oblasti nad prsními bradavkami), odkud ji plynule a bez odrazu tlačte zpět vzhůru. Lokty držte po celou dobu pohybu v úrovni ramen. Neoddalujte bedra od podložky.

Dýchání: Při pohybu rukou vzhůru výdech

Benchpress na rovné lavici

Účel cviku: Rozvoj střední části prsních svalů

Nejoblíbenější cvik začínajících kulturistů. Aktivuje střední část prsních svalů. Činku uchopte širokým úchopem. Při pohybu dolů směřujte činku na střed hrudníku, v oblasti nad prsními bradavkami, odkud ji plynule a bez odrazu tlačte zpět vzhůru. Lokty držte po celou dobu pohybu v úrovni ramen. Neoddalujte bedra od podložky.

Dýchání: Při pohybu vzhůru výdech

Prsní svaly

Velký prsní sval pokrývá hrudní koš a dává mu tvar. Podílí se téměř na všech pohybech ramenního kloubu. Důležitou funkcí tohoto svalu je předpažení z upažení, připažení a vnitřní rotace paže. Svaly působící opačným směrem jsou svaly horní části zad, jejichž hlavní funkcí je stahování ramen dozadu a zvedání ramen. Posilováním prsních svalů dochází ke zpevnění tkáně, a tím k vytvoření opticky efektního tvaru hrudního koše. Spousta lidí má v důsledku sedavého zaměstnání ramena nachýlená dopředu. Pravidelným protahováním prsních svalů lze opět dosáhnout správného držení těla.